500 Bin Marka Tekrar Başvuruda Bulunmalı!

21
Ara
500 Bin Marka Tekrar Başvuruda Bulunmalı!
500 Bin Marka Tekrar Başvuruda Bulunmalı!
  • admin
  • 3244 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Türk Patent Enstitüsü’nün “Marka Tescil Mevzuatı”nda yaptığı yenilemeden haberi olmayan markalar tehdit altında!

Türk Patent Enstitüsü Marka Tescil Mevzuatında önemli bir yeniliğe giderek ‘mağazacılık’ olarak adlandırılan 35. sınıfın kapsamını değiştirdi. Yapılan değişiklik sonucunda bugüne kadar tescil edilmiş 500 bin marka yeniden marka başvurusunda bulunacak.

Türk Patent Enstitüsü sektörün beklentisini karşılamak ve uluslararası standartlara ulaşmak için marka tescil mevzuatında önemli bir değişikliğe gitti. 8/1/2007 tarihli ve 26397 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin BİK/TPE: 2007/2 sayılı Tebliğin 5’inci maddesine göre; bugüne kadar genel olarak ‘mağazacılık’ olarak adlandırılan 35. sınıf artık ürün ve hizmetlere göre ayrı ayrı tescillenebilecek. Örneğin; ‘A’ isimli tekstil firması bugüne kadar 35. sınıfta tescil yaptırdığında ‘mağazacılık’ alanında diğer tüm sektörlerdeki ‘A’ isimli markaların tescil hakkını engellemiş oluyordu.
Ancak yapılan değişiklik ile TPE, ‘A’ isimli tekstil firmasının sadece tekstil alanında mağazacılık sınıfını kapatmasına ve diğer sektörlerin ya da başka ürün satışı yapanların da ‘A’ ismini bu sınıfta tescil ettirebilmesine olanak tanıdı. Bu durumda iki firma da kendi sektör ve ürün skalası içinde markasını 35. sınıfta tescil ettirebilirken hiçbir firma dahil olmadığı bir sektör ya da ürün için 35. sınıfta tescilli sayılamayacak. Tek bir marka altında birçok ürün satan market tarzı mağazaları da mağdur etmek istemeyen TPE, bu tip firmalar için de ürün ve sektör bölümü için ‘çeşitli’ ibaresi kullanma hakkı tanıyor. Ancak market tarzı hizmet verdiğini kanıtlama gerekliliği getirilecek.