En Doğru Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

23
Kas
Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?
Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • admin
  • 1655 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar var. Bir ucundan başlayarak anlatmaya çalışalım

1- Markaya Ne Zaman Başvurmalı  

En önce mümkünse başvuruyu yapar yapmaz markayı da piyasada kullanacak şekilde hareket edilmemelidir. Marka tescil işlemleri ortalama on-oniki ayda tamamlandığı için başvuru yapılmış olması tescili kesinleştirmez ve Türk Patent Enstitüsü marka başvurusuna benzer bir marka görmeyip (diğer kıstaslar bakımından denetledikten sonra) yayınına karar verse dahi üçüncü şahısların itirazı ile markanın tescili aksayabilir.
Her zaman en doğru yöntem yatırıma girişmeden önce marka tescili işlemlerinin tamamlanmasıdır.

2- Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka tescil başvurusu Türk Patent Enstitüsü?ne (TPE) yapılır. Türk Patent Enstitüsü Ankara?dadır. İllerde şubeleri yoktur. 
Marka tescil başvuruları doğrudan TPE?ne yapılabileceği gibi elektronik imza sahipleri TPE internet sitesinden online başvuru da yapabilir. Biz başvurularımızın tamamını online olarak yapmaktayız. Marka patent başvurularının online yapılması başvuru aşamasında işleri hızlandırmakta özellikle marka tescil işlemleri için 30-60 dakikada başvurunun tamamlanması mümkün olmaktadır. 

3- Bir adet Marka Tescil Başvurusu Yapmak Yeterli Olur mu 

Firmaların birden fazla marka tescil başvurusu yapması hem tescil olasılığını arttırır hem de ileride yaşanabilecek aksi durumlara karşı önceden tedbir alınmış olur.
Örnek: Markanın iptali için üçüncü şahıslar tarafından dava yoluna gidilebilir, yada piyasada yaşanan ani ve olumsuz olaylarla markanın itibarı zarar görebilir (gıda üreticileri için bozuk gıda, elektronikçiler için teknik problemler yaşanması vs. gibi…).
Bu gibi durumlara karşı yedekte tescilli markalar bulundurulması tescil sahiplerine hareket alanı kazandırır.

4- Tescil Edilmiş Marka Parçalara Ayrılarak Kullanılır mı 

Marka nasıl kullanılacaksa o şekilde başvuru yapılmalıdır. Tescilli markanın bir bölümünü kullanmak diye birşey yoktur.
Bazı başvurularda firmaların bir kaç markayı bir seferde tescile başvurduğunu görüyoruz. Örnek: Firmanın “ALİ”, “VELİ”, “CAN” diye üç adet, kullanmakta olduğu isim için bir dilekçede “ALİ VELİ CAN” diyerek başvurması durumları olabiliyor.
Bunu da yaparken üç ayrı başvuru için ücret ödemeyip tek seferde hepsini bir tane fiyatına tescil etmiş olduklarını düşünüyorlar. Fakat bunun sakıncası şudur; firma markaları böyle kullanmamakta her bir kelimeyi ayrı ayrı kullanmaktadır ve kendisini taklit edecek olanlar da kelimeleri tek tek kullanacağından müdahalede sorun yaşayabilir. Bir de en büyük problem başka biri üç ayrı başvuru yaparak “ALİ”, “VELİ” ve “CAN ” markalarını aynı alanda kendi adına tescil edebilir.

5- Marka Tescilinde Sınıf Tespiti Neye Yarar

Marka tescilinin hangi alan yada alanları (Nice Sınıfları) kapsayacağı çok dikkatle belirlenmelidir. Doğru meslek sınıfında alınmamış tescil hiç bir koruma sağlamaz. Vekil yardımı almadan başvuru yapan firmalarda görülen en büyük problem budur.
Örnek: Özellikle mağaza zincirlerinde şu hataya rastlıyoruz; “mağaza kurma hizmetleri” diye yazarak başvuru yapıyorlar ve böyle yazınca “iş idaresi konusunda danışmanlık hizmetleri” alanında tescil veriliyor. Oysa tescilin alınması gereken alt sınıf “müşterilerin malları elverişli bir şekilde görüp satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri”. Bu şekilde markası kaybedilmiş tanınan mağaza zincirleri bulunmakta.

6- Marka Tescili İşlemlerini Takip Etmek Neden Önemlidir

Yapılmış başvurunun takibi son derece önemlidir. Özellikle vekil kullanmadan başvuru yapan firmalar tüm işlemler yolunda gitse ve marka onaylansa dahi son aşamadaki işlemleri tamamlamayarak başvuruyu düşürmekteler. Olumlu devam eden başvuruların tamamlanamama oranı %17 ve bunun tek sebebi takibinin doğru yapılmaması.