Marka İletişim Stratejileri

26
Ara
Marka İletişim Stratejileri
Marka İletişim Stratejileri
  • admin
  • 4849 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Ürün odaklı pazarlamadan müşteri odaklı pazarlamaya geçişle birlikte iletişim stratejileri de değişti. Sosyal medya pazarlamasındaki yükselişle de markalar direkt olarak tüketicilerle ürün geliştirmeye başladılar. Aslında temelde müşteriler ürünün ortak yaratıcıları oldu. Bugün online içeriğin %80’i kullanıcılar tarafından oluşturuluyor ve içerikler müşteri gruplarından gelmeye hızlıca devam ediyor. Edecek de. Tam da bu noktada önemli bir soru ortaya çıkıyor: Markamızın büyümesini, ağızdan ağıza dolaşmasını, ünlü olmasını sağlayacak müşterilerimize nasıl ulaşacağız? Müşterilerinizle marka iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacak işte birkaç samimi anahtar nokta:

İletişim kurmak:

Unutmayalım ki müşterilerle iletişimin tonu ve derecesi önemlidir. Onlar, sizin markanıza bir kişilik oturtur ve onu insanlaştırır. Bu yüzden bizde doğal konuşmalar içerisine markamızın girmesini sağlamalıyız. Marka stratejisinin bir kısmını eş zamanlı olarak Twitter’da müşterileriyle etkileşime geçerek eğlenceli bir konuşma içerisinde sürdüren Oreo bu konuda harika bir örnektir. Çünkü markalar, müşterilerle birebir konuşmaya başladığı zaman müşteriler kendilerini değerli hisseder ve böylece marka sadakatini de arttırmış olurlar.

Müşteri Kişiliği Oluşturmak:

İdeal ve geniş pazarlar oluşturabilmek için müşterilerinizin genel karakterlerini belirlemek son derece önemlidir. Hedef alıcılarınızı belirleyebilmek içinde öncelikle araştırmaları organize ederek, yapılmış anket ve röportajlarla işe başlayabilirsiniz. Sonrasında bu araştırmaları organize edip şekillendirebilir, segmentasyon ve içerik haritası oluşturmak için hedef alıcılarınızın kişiliklerini kullanabilirsiniz. İdeal müşterilerinizi gerçekten bildiğiniz zaman, daha ikna edici ve ilgi çekici içerikler oluşturulabilir.

Müşterilerinizi nerede yakalamanız gerektiğini gösteren tipik iyi örneklerden Walt Disney, nerede, ne zaman, kiminle konuşacağını gerçekten iyi bilen bir marka. Facebook kullanıcıları arasında en yüksek yüzde yaşları 34-35 arasında olup, bu kullanıcıların çoğunu kadınlar oluşturuyor. Aileleri için büyük bir olasılıkla tatil rezervasyonlarını ve planlarını yapanlar elbette ki anneler! Walt Disney bunu çok iyi bildiği içinde Facebook üzerindeki bütün çalışmalarını bu grup üzerine odaklıyor.

Şeffaf Olmak:

İletişimde şeffaflık ve açıklık büyük bir kazançtır. Bazı şirketler, samimi bir şekilde kendileri ile ilgili detayları paylaşarak dikkat çekmeyi başarmışlardır. Açıklık ve şeffaflıkla yazmak, müşterilerle güvenle iletişim kurmanın anahtarıdır. McDonald’s Kanada’da “Bizim yiyeceğimiz, Sizin sorularınız” dijital platformuyla müşterilerden zorlu sorular sormasını istedi. Karşılığında da açık ve anlaşılır cevaplar vereceğine söz verdi. Bu açık, dürüst ve nazik bir yaklaşım olarak karşılanabilir.

Müşterilerin Oluşturduğu İçerikleri Kullanmak:

Markaların ürünlerini ve mesajlarını geliştirmek için müşterilerini odak almaları gerekir. Markanızın fanlarının paylaşımları, gördükleri, beğendikleri ve deneyimlerini önemsemek ve bunları içeriklere uyarlamak markanız için önemli bir fırsattır. Starbucks, bu konuda her zaman fanlarıyla etkileşimde olan ve onların paylaştıkları fotoğrafları sosyal medyada kullanmasıyla dikkat çeken bir markadır. Sonuç olarak, Starbucks bu paylaşımlarla Facebook, Instagram ve Pinterest sayfaları için harika görsel içerikler oluşturuyor, hem de sosyal medya erişimini arttırıyor.

Her zaman müşterilerle işbirliği içerisinde olmak, her açıdan markalara olumlu kazanç olarak geri dönecektir. Markaların en büyük, en organik pazarlamacılarının sadık ve mutlu müşteriler olduğu unutulmamalıdır.