Marka Tescil Ücretleri

23
Ara
Marka Tescil Ücretleri
Marka Tescil Ücretleri
  • admin
  • 3240 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Marka tescil hizmet ücretini değerlendirirken sunulan hizmetin kapsamı, kalitesi, takibi, bilgi ve birikimi bir arada değerlendirilerek karar verilmelidir.

Bilindiği gibi her yıl yapılan binlerce (2013 yılında 93.000 başvuru var) marka tescil başvursunun ortalama % 30-35 dolayında başvuru aşamasında, azımsanmayacak sayıda da markalar bülten yayınında yapılan itirazlar sonucu red edilmektedir. Dahası her yıl tescilli binlerce marka birbirlerini, marka benzerliği, marka tecavüzü, haksız rekabet, vb. nedenler ile dava etmektedirler.

Bu kadar yüksek oranda RED karalarını çıkması sektörümüzün itibarını zayıflatmaktadır. Uzman olmayan kişi ve kurumlar tarafından yapılan başvurular ve/veya gerek tescil sürecinde gerek tescil sonrası olası bir takım sorunları bildiği halde müvekkil ile paylaşmayan paylaşmak istemeyenlerin yanlış başvuruları nedeni ile çok fazla marka başvurusu red edilmektedir. Açıkçası sorunlu bir markadan olası çıkan sorunlardan yeni bir hizmet ücreti yaratmak için RED kararı çıkacağı bile bile başvuru yapılmakta, bunun sonucunda çıkan kısmi veya tümden red kararlarına itiraz hizmeti çıkartılarak ek bir hizmet ücreti yaratılmaktadır.

Yani bir marka başvurusundan birden çok hizmet üreterek çok daha fazla hizmet ücreti kazanmak isteyen kişi ve kurumlar fazla gelir elde etmek için, başvuru sahibinin yaptığı tüm yatırımların heba olmasına, prestij kayıplarına sebep olmaktadırlar. Onun için mutlaka danışmanlık hizmeti aldığınız kişi veya firmalardan mutlaka başvuru öncesi ve marka tescil sürecinde olası sorunları, mutlaka yazılı olarak alınız. Çıkabilecek bir RED kararında, Neden RED kararının çıktığını, bunun kendisi ile neden paylaşılmadığını veya bunu öngörmemişse nasıl bir danışmanlık hizmeti verdiğini mutlaka sorgulayın.

Yine marka tescil başvuru sürecinde olası tüm resmi ve hizmet ücretleri müvekkil ile başvuru öncesi paylaşılmamaktadır. Açıkçası başvuru icin müşteriye cazip gelen bir ücret ile müşteri elde edildikten sonra, marka başvuru sürecindeki diğer tüm işlemlerde ekstra hizmet ücreti alındığından toplamda çok daha fazla hizmet ücreti üretilmektedir.