Marka Tescili Ne Kadar Sürer?

15
Ara
Marka Tescili Ne Kadar Sürer?
Marka Tescili Ne Kadar Sürer?
  • admin
  • 2695 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Yapılan istatistikler sonucunda, son 15 yıl içinde marka tescil işlemlerinde %50’ye yakın ret cevabı alınmış olması bu alanda bir ön araştırma yapılmadan başvuru yapıldığının kanıtıdır. Araştırma yapılmadan gerçekleştirilen başvuru işlemleri süre kaybına neden olacaktır. Şirketimiz, misyon gereği siz müşterilerimizin bu problemleri yaşamamanız için üstün hizmet anlayışımızla araştırma ve analizler gerçekleştirerek marka tescil işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Türk Patent Enstitüsü Araştırma ve İnceleme Süreci

Tescilini yaptırmak istediğiniz markanın hukuki süreci başvuru yapıldığı andan itibaren başlamaktadır. TPE’ nin araştırmaları sonucunda herhangi bir problemle karşılaşılmaması halinde markanın tescil işlemleri başlayacaktır.

Şekli Açıdan İncelenme Aşaması

Bu sürecin ilk aşaması şekli açıdan mal ve hizmetlerin incelenmesini kapsamaktadır.Şekli inceleme, başvurunun, yürürlükte olan kanun ve diğer ilgili mevzuatta belirtilen kurallara uygunluğunun sağlanıp sağlanmadığının tespitine dayanır.

Şekli koşullar; başvurunun, başvuru sahibinin tanımlamasını, ticari ve hizmet markasının örneğini, kullanılacağı mal veya hizmetlerin içeriğini, gerekli olan başvuru ücretinin yatırılıp yatırılmadığı kapsamaktadır.

Uygunluk Belgesinin Alınması

Şekil açısından herhangi bir sakınca görülmemesi ve kullanımının uygun olmasıyla beraber başvuruda bulunan şahıs ve kurumlara bir bildiri gönderilerek uygunluk belgesi verilir.

Şekli açıdan uygunluk belgesinin onaylanmasının hemen ardından içerik hakkında incelemeler yapılır. Bu inceleme sırasında üzerinde durulması gereken konu, markanın diğer benzer ürünlerle kıyaslandığında ayırt edici özellikleri barındırıp barındırmadığıdır. Bu araştırmalar neticesinde kriterlere ters düşecek bir konuya rastlanmaması halinde resmi bültende yayına çıkarılır. Bu süreç ilk işlem tarihinden itibaren yaklaşık olarak 5-6 ay sürmektedir.

Markanın Yayınlanması

Markanın yayınlamasıyla beraber 3 ay içinde üçüncü şahıslar itiraz da bulunma hakkına sahiptir. Bu süre boyunca itiraz talebinin söz konusu olmaması durumunda tescil kararı alınır. Gerek görülen ücretin yatırılması paralelinde marka tescil belgesi düzenlenerek gerekli kişilere ulaştırılır.

Tescil işlemlerinde herhangi bir problemle karşılaşılmaması (itiraz olmaması) halinde belgenin ulaşma süresi yaklaşık olarak 10-12 ay civarındadır.

Yayınlanan tescile itiraz edilmesi durumunda TPE gerekli incelemeleri gerçekleştirerek karar alacaktır. Alınan karar çerçevesinde başvuru yapan kişi ve itiraz sahibinin 2 kez itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Süreci Takip Ederek Hızlandırıyoruz

Tescil işlemlerinin en kısa zamanda çözüme kavuşması ve maddi kayıplar yaşanmaması adına sürdürdüğümüz danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimizin takdirini kazanıyoruz.

Bu konuya titizlikle faaliyetlerini yürüten Ekspres Patent, uzman avukatları ve profesyonel çalışanları ile tescil sürecindeki her türlü ihtiyacınızı, uygun fiyat politikası ve kaliteli hizmet anlayışı ile sürdürüyor.