Neden Markanızı Tescil Ettirmeniz Gerekir?

04
Ara
Neden Markanızı Tescil Ettirmeniz Gerekir?
Neden Markanızı Tescil Ettirmeniz Gerekir?
  • admin
  • 1609 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Marka Nedir?

Firmaların kurumsal isim, logo veya işaretleri marka olabileceği gibi ürün, hizmet veya farklılık taşıyacak her türlü know how’ları da ayırt edici bir işaret olması koşuluyla marka ile nitelenebilir ve korunabilir. Dolayısı ile markadan kasıt sadece işletme isimleri değil, işletme ile irtibatlı olan tüm işaretlerdir. 556 Sayılı Markaların korunması hakkındaki kanuna (KHK) göre marka, özetle, mal ve hizmetleri birbirinden ayıran her türlü işaret olarak tanımlanır.

Marka Neden Tescil Edilmelidir?

Firmalar, varlıklarını sürdürürken yaptıkları tüm çalışmaları müşterilerine az veya çok bir isim, logo veya ayırt edici bir işaret ile sunarlar. Bu bir gıda firmasında her ürün için bir marka olabilirken, bir çimento üreticisi için sadece firma ismi olabilmektedir. Ancak günümüz ticari hayatı gittikçe firmaların müşterilerine ayırt edici ürün ve hizmetlerle ulaşmalarını zorlamakta, bu ürün ve hizmetler de marka ile daha da somutlaşmaktadır. Tüm yapılan çabaların bir marka ile müşteriye sunulması, buna karşın markanın tescil edilmemesi demek tapusuz bir araziye gökdelen yapılması demektir ve bu da kuşkusuz tüm yatırımların boşa gitmesi anlamına gelebilmektedir. Bundan dolayı her ticari işletme, yatırım yaptığı her kuruşu garanti altına alması için, işe marka tescil ettirerek, markasını koruma altına almasıyla başlamalıdır.

Marka Tescil Edilmezse Ne olur?

Markanın tescil edilmemesi demek, markanın kanuni açıdan korumasız olması anlamına gelir. Yani; tescilsiz bir marka piyasada kullanılıyorsa bir başkası, bilerek veya bilmeyerek bu markanın birebir aynısını veya bir benzerini kullanabilir, hatta tescil alarak sahiplenebilir. Bu durumda asıl marka sahibinin yaptığı tüm yatırımların boşa gitmesi demektir. Türkiye’de marka 556 Sayılı Kanuna (KHK) göre korunur.

Firma Ünvanı ve Marka Tescili Arasındaki Fark Nedir?

İşletmelerin kuruluş aşamasında bir firma ismi belirlemeleri zorunludur ve bunu ticaret sicil memurluklarında firma ismi olarak tescil ederler. Ancak bu tescil marka tescili ile karıştırılmamalıdır. Ticaret sicil memurluklarında yapılan firma isim tescili zorunludur ve marka kanunlarından farklıdır. Ticaret sicilindeki tescil sadece firma ismi tescilidir ve marka hakları bakımından bir koruma sağlamaz. Hatta bir birine çok yakın benzeyen isimler de firma ismi olarak tescil ettirilebilir. Ancak gerçek rekabet ortamında, sanayi ve ticarette kullanılan, reklama konu olan, müşterinin bildiği şey firma isminden ziyade markadır. Dolayısı firma isim tescili marka ile karıştırılmamalı ve firma isim tescilinin marka koruması olmadığının çok iyi bilinmesi gereklidir. Tescilsiz marka ile faaliyet gösteren firmalar, ticari hayatlarının herhangi bir döneminde, genellikle hiç ummadıkları bir anda taklit ile karşılaşırlar ve bazen marka davaları ile büyük zararlara uğrayabilirler. Bu tip durumlarla karşılaşmamanın tek yolu 556 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre marka tescilidir.

Neden EKSPRES PATENT İle Çalışılmalıdır?

EKSPRES PATENT Türkiye dahil tüm dünyada profesyonel marka tescil hizmetleri yapan bir şirkettir. Sayın Sezgin ÖZDAMAR öncülüğünde kurulan Ekspres Patent, marka ön araştırma, marka tescil ve marka izleme hizmetlerini dünyanın herhangi bir ülkesinde en uygun şartlarda gerçekleştirmektedir.